Seniausio laikrodžio mechanizmas grįžo Pažaislin!

2024 10 11

Džiaugiamės galėdami pranešti, jog pagaliau, po beveik 20-ties metų, seniausio mūsų laikus pasiekusio laikrodžio mechanizmas sugrįžo į Pažaislį! Maloniai kviečiame apsilankyti ir patiems pamatyti šį unikalų, istorinį kalvio darbo laikrodžio mechanizmą.

Seniausias iš mūsų laikus pasiekusių laikrodžių yra Pažaislio architektūriniame ansamblyje. Jis laikomas seniausiu bažnyčios bokšte sumontuotu laikrodžiu Kaune.

Laikas Pažaislyje turėjo ypatingą prasmę. Jis žvelgė iš Saulės laikrodžių kadranų, keturių didžiulių bokštų ciferblatų. „Atmink, kad, saulei leidžiantis, nusileis ir tavo gyvenimo saulė“, – skelbia įrašas didžiojo Saulės laikrodžio kadrane.

Geležinį laikrodžio mechanizmą į Pažaislį iš Karaliaučiaus atgabeno apie 1665 m. du prūsų meistrai. Buvo dar tik ruošiamasi vienuolyno statybai, kurios fundatoriumi buvo valstybės kancleris K. Pacas. 1676 m. laikrodis buvo įkeltas į statomą pietinį bokštą, Jis turėjo keturis ciferblatus; du buvo įrengti šiauriniame bokšte. Laikrodžio mechanizmas yra trijų dalių: eigos, valandų ir ketvirčių skambinimo. Tokį laikrodžio mechanizmą, koks aprašytas vienuolyno statybos dokumentuose, matome ir šiandien. Nors buvo padengti rūdžių, visi jo krumpliaračiai gali suktis. Kiekviena detalė kalvio nukalta kruopščiai ir patikimai. Nematyti jokių perdirbimo ar tobulinimo pėdsakų. Trūko tik svarsčių ir švytuoklės. 1812 m. vienuolyną apiplėšė bėgantys Napoleono kariai. Tada ir bokšto laikrodis buvo apgadintas.

Sutvarkę jį, padarę prieinamą lankytojams, turėtume eksponuojamą unikalų technikos istorijos paminklą. Pažaislio laikrodžio mechanizmas reikšmingas tuo, kad atspindi techninės minties raidą labai svarbiame ir įdomiame mokslo bei technikos evoliucijos etape – XVII ir XVIII amžių riboje“,- buvo rašoma žurnale „Mokslas ir Technika” 1984 m. (https://www.grant.lt/ltsr/2009/12/13/laikas-niekada-nesustoja-1984/)

2005 metais laikrodis buvo remontuotas ir lig šiol bažnyčios bokšte buvo likęs tik laikrodžio ciferblatas. Pats laikrodžio mechanizmas buvo išmontuotas ir ilgai laukė rekonstrukcijos bei restauravimo metalo restauratoriaus Tadeušo Kvakšio dirbtuvėje.

Norintiems daugiau sužinoti apie šį mechaninį kalvio darbo laikrodį, jo reikšmę istorijai, veikimo principą bei tai, kodėl jis tiek laiko praleido restauratoriaus dirbtuvėse, siūlome pažiūrėti šį 2019 m. vaizdo siužetą:

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000070054/pazaislio-barokinio-ansamblio-baznycios-boksto-laikrodis-seniausias-islikes-bet-pamirstas